معامله در چنج کن به چه صورت است؟ – راهنمای چنج کن

معامله در چنج کن به چه صورت است؟

برای مبادله در چنج‌کن، ابتدا باید حساب کاربری خود را شارژ (به صورت ریالی یا رمزارزی) کنید. سپس می‌توانید به یکی از روش‌های زیر به خرید و فروش و معامله بپردازید، برای این کار از منوی کناری «معامله» را انتخاب کنید و یکی از دو روش را انتخاب کنید.

سفارش به صورت محدود

معامله‌گران حرفه‌ای به ویژه کسانی که تجربه‌ی فعالیت در بایننس یا سایر صرافی‌های خارجی را دارند، از نام‌های BUY LIMIT و SELL LIMIT برای اشاره به این نوع از خرید و فروش استفاده می‌کنند.

در شکل محدود معامله، شما قیمت خرید یا فروش را تعیین می‌کنید و پس از آن درخواست (Order) شما وارد صف می‌شود. به عنوان مثال فرض کنید که قیمت بیت‌کوین حدود بیست هزار دلار است، با استفاده از فروش محدود (Sell Limit) شما تعیین می‌کنید که اگر قیمت بیت کوین به 20125$ (به عنوان مثال) رسید، چنج‌کن به صورت خودکار بیت‌کوین شما را در آن قیمت بفروشد.

لازم به ذکر است که زمانی که شما از حالت محدود استفاده می‌کنید، با توجه به میزان دارایی شما و میزان درخواستتان، بخشی (یا تمام) دارایی شما بلوکه می‌شود. به عنوان مثال، فرض کنید که قیمت تتر (USDT) حدود 30 هزار تومان است و شما در حسابتان 500 هزار تومان دارید، اگر از چنج‌کن بخواهید که به صورت خودکار برای شما 10 تتر را زمانی که به 29 هزار تومان رسید، بخرد، 290 هزار تومان از 500 هزار تومانی که در اختیار دارید، بلوکه می‌شود.

در فروش هم همین مسئله صادق است. اگر شما بخواهید که مثلاً 600 دوج را با استفاده از خرید محدود به فروش برسانید، 600 دوج شما بلوکه خواهد شد.

سفارش در قیمت بازار

در این حالت سیستم برای شما یک ارز را به قیمت آن در همان لحظه‌ی سفارش یعنی با قیمت فعلی بازار معامله می‌کند. این نوع سفارش که به آن سفارش سریع هم می‌گویند، معمولاً در همان لحظه‌ی ثبت سفارش، صورت می‌پذیرد.

سفارش حد ضرر

معامله‌گران حرفه‌ای به ویژه کسانی که تجربه‌ی فعالیت در بایننس یا سایر صرافی‌های خارجی را دارند، از نام‌های BUY STOPLIMIT و SELL STOPLIMIT برای اشاره به این نوع معامله استفاده می‌کنند.

سفارش حد ضرر / سود یک نوع سفارش محدود است که قیمت استاپ برای آن تعیین می‌شود. وقتی قیمت ارز به رقم مشخص شده به عنوان استاپ برسد، سفارش لیمیت در دفتر سفارش ثبت می‌شود.

گفتنی است که قیمت استاپ و قیمت لیمیت می‌توانند یکی باشند. اما توصیه می‌شود در سفارش‌های فروش قیمت Stop خود را (یعنی همان قیمتی که سفارش را باز می‌کند) کمی بالاتر از قیمت Limit قرار دهید. این تفاوت قیمت میان استاپ و لیمیت موجب می‌شود سیستم فرصت کافی برای ثبت سفارش شما پیش از تغییر شدید قیمت را داشته باشد.

در سفارش‌های خرید، قیمت استاپ خود را اندکی پایین‌تر از قیمت لیمیت قرار دهید. این کار ریسک اجرا و پر نشدن سفارش شما را کم می‌کند.

ضمنا در نظر داشته باشید که پس از رسیدن قیمت بازار به قیمت استاپ شما، سفارش ثبت شده دقیقا مثل یک سفارش لیمیت معمولی وارد دفتر سفارش‌ها می‌شود. اگر قیمت حد ضرر خود را بسیار بالا یا قیمت حد سود خود را خیلی پایین قرار دهید، ممکن است قیمت اصلا به قیمت لیمیت تعیین‌شده شما نرسد و سفارش هرگز پر نشود.

فرض کنید آخرین قیمت خرید و فروش تتردر صرافی چنج‌کن 30,708 تومان بوده است، اما شما حس می‌کنید یک مقاومت روی قیمت 30,000 تومان وجود دارد.

اگر فکر می‌کنید قیمت از 31 هزار تومن رد می‌شود و بالاتر می‌رود، می‌توانید در حوالی قیمت 31,100 تومن یک اوردر استاپ لیمیت خرید بگذارید تا در صورت عبور از 31,000، به صورت خودکار سفارش شما ثبت شود. به این صورت دیگر نیازی نیست پیوسته مراقب تغییرات قیمتی دلار باشید تا از بازار جا نمانید.

همین موضوع برای فروش هم صدق می‌کند، مثلا اگر فکر می‌کنید اگر قیمت بیت‌کوین از 20,000 دلار پایین تر بیاید، ریزش سنگینی خواهد داشت، می‌توانید در حوالی قیمت 19,900 یک سفارش استاپ لیمیت فروش بگذارید تا در صورت عبور قیمت از 20,000 دلار به صورت خودکار سفارش شما ثبت شود و از ضرر بیشتر و کنترل نشده جلوگیری شود.

تبدیلگر همه ارزها

در تبدیلگر، کاربران به‌صورت مستقیم از چنج‌کن و با نرخ جهانی معمله انجام داده اما در بخش بازار، معاملات با کاربران صورت می‌گیرد و به همین علت نرخ‌ها در این دو روش ممکن است متفاوت باشد.

تبدیلگر مخصوص کاربرانی است که علاقه‌مند به انجام سفارش به‌صورت سریع هستند، و یا تمایل به تبدیل مستقیم رمزارز به رمزارز دارند، با اینکار در لحظه و با پرداخت یک کارمزد رمزارز خود را با نرخی مناسب تبدیل می‌کنند. رمزارز دریافت شده می‌تواند در کیف پول شما قرار گرفته و یا به کیف پول خارجی ارسال شود و هیچ تفاوتی با رمزارز معامله شده در بازار ندارد.

برای این کار از منوی کناری معامله را بزنید و از منوی باز شده «تبدیلگر همه ارزها» را انتخاب کنید.

ارزی که در ردیف اول انتخاب شده (بخش می‌دهید) ارزی است که قصد تبدیل آن را دارید (به عنوان مثال بیت کوین) و ارزی که در ردیف دوم انتخاب شده (بخش می‌گیرید) ارزی است که تمایل به دریافت آن را دارید (به عنوان مثال اتریوم) برای تغییر هر کدام بر روی آن کلیک کرده و از لیست باز شده ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید و در کادر اول مقداری که می‌خواهید از آن ارز را تبدیل کنید وارد کنید، پس از چند ثانیه مقدار ارزی که دریافت خواهید کرد در پایین (کادر دوم) نمایش داده می‌شود. در صورتی که مقادیر مورد تاییدتان بود و قصد انجام تبدیل را داشتید روی دکمه «تبدیل» کلیک کنید و در تایید نهایی ارز مورد نظر تبدیل خواهد شد.

 

مطالب مرتبط